Cerinţe faţă de proiectul didactic publicat în revista
Învăţătorul Modern
SUBIECTUL LECŢIEI (se va scrie subiectul curricular)
Proiect didactic
Numele, prenumele autorului, gradul didactic,
instituţia în care activează şi localitatea
Clasa:
Numărul lecţiei
în modul (conform proiectării de lungă durată): de ex. 3/40
Numărul lecţiei
conform orarului: 4
Durata lecţiei: 45 minute
Modulul:
Subiectul
lecţiei:
Subcompetenţele curriculare:
Obiectivele
lecţiei. La finele lecţiei elevii vor fi
capabili:
O1 :
O2 :
O3 :
O4:
O5:
Tipul lecţiei: alegeţi din lista de mai jos:
I. Lecţia de formare a capacităţilor de
dobândire a cunoştinţelor
II. Lecţia de formare a capacităţilor de
înţelegere a cunoştinţelor
III. Lecţia de formare a capacităţilor de
aplicare a cunoştinţelor
IV. Lecţia de formare a capacităţilor de
analiză-sinteză a cunoştinţelor
V. Lecţia de formare a capacităţilor de
evaluare a cunoştinţelor
VI. Lecţia mixtă
N. B. Etapele să
corespundă tipului de lecţie, a se vedea anexa 1.
Tehnologii
didactice:
а) forme: -
frontal; - în perechi; - individual; în grup
в) metode: -
с) materiale didactice:
1. Curriculum şcolar, clasele I -IV,
Chişinău, 2010.
2. Ghid metodologic la manualul şcolar,
autori Maria Buruiană, Silvia Cotelea ş. a.
3. Buruiană M., Cotelea S., Ermicioi A.,
etc. Abecedar. Ed. Prut Internaţional, 2010.
Evaluarea: formativă, evaluare orală şi în scris,
lucrare independentă (fără apreciere cu note).
SCENARIUL LECŢIEI
№
|
Secvenţe
le lecţiei
|
Timpul
|
Obiective
|
Activitatea
învăţătorului şi a elevilor
|
Strategia
didactică
(metode,
procedee, forme, mijloace instrucţionale)
|
Evaluarea
(metode, procedee, forme)
|
Anexa 1. Clasificarea tipurilor de lecţii după criteriul
competenţei:
TIPUL
LECŢIEI
|
CARACTERISTICA
|
SECVENŢELE
LECŢIEI
|
de formare a capacităţilor de dobândire a
cunoştinţelor
|
vizează prioritar formarea capacităţilor
de dobândire a cunoştinţelor
|
1. Organizarea clasei (moment
organizatoric)
2. Reactualizarea
structurilor anterioare, verificarea temei pentru acasă
3. Prezentarea optimă a conţinutului
nou
4. Dirijarea învăţării
5. Consolidarea materiei şi formarea
capacităţilor (la nivel de reproducere)
6. Evaluarea (curentă, instructivă,
fără aprecieri cu note)
7. Bilanţul lecţiei. Concluzii
8. Anunţarea temei pentru acasă.
|
de formare a capacităţilor de înţelegere
a cunoştinţelor
|
vizează prioritar formarea capacităţilor
de înţelegere a cunoştinţelor dobândite anterior
|
1. Organizarea clasei (moment organizatoric)
2. Reactualizarea structurilor
anterioare, verificarea temei pentru acasă
3. Consolidarea materiei şi formarea
capacităţilor:
a) la nivel de reproducere;
b) la nivel productiv.
4. Evaluarea (curentă, instructivă,
fără aprecieri cu note)
5. Bilanţul lecţiei. Concluzii
6. Anunţarea temei pentru acasă.
|
de formare a capacităţilor de aplicare a
cunoştinţelor
|
vizează prioritar formarea capacităţilor
de aplicare a cunoştinţelor dobândite şi înţelese anterior);
|
1. Organizarea
clasei (moment organizatoric)
2. Reactualizarea
structurilor anterioare, verificarea temei pentru acasă
3. consolidarea
materiei şi formarea capacităţilor:
a) la
nivel productiv;
b) la
nivel de transferuri în alte domenii.
4. Evaluarea
(formativă de tip sumativ, cu aprecieri cu note)
5. Bilanţul
lecţiei. Concluzii
6. Anunţarea
temei pentru acasă.
|
de formare a capacităţilor de
analiză-sinteză a cunoştinţelor
|
vizează prioritar formarea capacităţilor
de analiză-sinteză a cunoştinţelor dobândite, înţelese şi aplicate anterior
|
1. Organizarea clasei (moment
organizatoric)
2. Verificarea temei pentru acasă
3. Analiza-sinteza materiei teoretice
studiate (sistematizarea, clasificarea, generalizarea)
4. Analiza-sinteza metodelor de
rezolvare studiate:
a. la nivel productiv, cu transferuri în
alte domenii;
b. la nivel creativ.
5. Evaluarea (formativă de tip sumativ,
cu aprecieri cu note)
6. Bilanţul lecţiei. Concluzii
7. Anunţarea temei pentru acasă.
|
de formare a capacităţilor de evaluare a
cunoştinţelor
|
vizează prioritar formarea capacităţilor
de evaluare critică a cunoştinţelor dobândite, înţelese, aplicate şi
interpretate analitico-sintetic anterior
|
1. Organizarea clasei (moment
organizatoric)
2. Instrucţiuni privind realizarea
lucrării de evaluare
3. Realizarea lucrării de evaluare
(testul, lucrarea practică, lucrarea de laborator, proiectul, autoevaluarea
etc.)
4. Bilanţul lecţiei. Concluzii
5. Anunţarea temei pentru acasă.
|
mixtă
|
lecţie centrată prioritar pe realizarea
interdependenţei obiective – conţinuturi – metodologie - evaluare şi a
corelaţiilor pedagogice învăţător-elev, elev-elev, elev-învăţător.
|
1. Organizarea clasei (moment
organizatoric)
2. Reactualizarea structurilor
anterioare, verificarea temei pentru acasă
3. Prezentarea optimă a conţinutului
4. Consolidarea materiei şi formarea
capacităţilor:
a. la nivel de reproducere;
b. la nivel productiv, cu unele
transferuri în alte domenii
5. Evaluarea:
a. curentă, fără aprecieri cu
note pentru materia nouă;
b. sumativă, cu aprecieri cu note
pentru materia studiată anterior.
6. Bilanţul lecţiei. Concluzii
7. Anunţarea temei pentru acasă.
|
Observaţii:
1. În
structura lecţiei, secvenţele „Bilanţul lecţiei. Concluzii” şi „Anunţarea temei
pentru acasă” pot fi, la dorinţă, schimbate între ele.
2. În
funcţie de necesitate, verificarea temei pentru acasă poate fi atât
cantitativă, cât şi calitativă.
3. Concluziile
lecţiei vor conţine atât aspecte cantitative, cât şi aspecte calitative.
Niciun comentariu:
Trimiteți un comentariu